Neden AK Parti?

Neden Ak Parti? Veya niye şimdi? Bunu düşündüm bugün. Laiklik karşıtı eylemlerin gerçekten odağı haline geldiği için mi, yoksa başka nedenler mi var bilmediğimiz. Veya sadece laiklik karşıtı eylemlerin odağı haline gelen partiler mi kapatılır, bir parti bir başka şeyin odağı haline gelmiş olamaz mı?

Örneğin, bugün Saadet Partisi var. Bundan önce beş kez kapatılmış olan partilerini ve görüşlerini hala devam ettiriyor. Hemde hiç bir değişiklik yapmadan, değiştirmeyi de düşünmeden. Yanlış anlaşılmasın, Saadet Partisi kapatılsın demiyorum. Hiç bir partinin kapatılması taraftarı da değilim. Ama eğer gerçekten bu gerekçe ile parti kapatılıyorsa, neden Saadet Partisi dururken Ak Partiye dava açılıyor?

Veya Türkiye Komunist Partisi var, açıkca bu ülkeyi komunist rejimle yönetme fikrini ülkü edinmiş, mevcut sistem karşıtı partiler var. "Türkiye yeniden kurulmalı" diyecek kadar cesurca hem de. Onlar da bu işin odağı haline geldiler. Niçin onlar değil de Ak Parti. Üstelik, incir çekirdeğini bile doldurmayacak nedenlerle dolu bir iddianame ile.

Cumhuriyet Halk Partisi var mesela. Demokrasiyi benimsememiş, demokrasi karşıtı eylemlerin odağı haline gelmiş. Hem de öyle bir odak ki, halk oyuna sunulmuş olan anayasa değişikliklerini bile mahkemeye götürebilecek bir odak.

Demek ki mesele, bir şeylerin odağı haline gelmek filan değil. O sadece işin hikaye kısmını oluşturuyor. Mesele, birilerinin koltuğunun tehlikede olması. Mesele, "bu ülkede yüzde 90 la gelseniz muktedir olamazsınız" diyen zihniyetin egomonyasının yavaş yavaş erimeye başlaması. Eğer Ak parti bugün iktidarda değil de, barajı aşamayan bir parti olsaydı da, iddianamedeki o incir çekirdeğini doldurmayan eylemler yine yapılıyor olsaydı; ne kapatma davası açılırdı, ne de bu kadar yaygara kopardı. Kimsenin umurunda olmazdı.

Evet, şu an Ak Parti'ye karşı kapatma davası açıldı ve görünen o ki, belli bir ideoloji mensupları tarafından siyasallaştırılmıış yargı, Ak Parti'yi kapatacak. Ama unutulmamalı ki, artık hiçbir şey eskisi gibi değil, olmayacak da. Artık sizin elitist mantıkla bu zamana kadar cahil ilan ettiğiniz ve hala da cahil zannettiğiniz milletimiz, çok şeyi iyi biliyor, görüyor ve değerlendiriyor. Artık bu zamana kadar Atatürkçü'yüz diye kandırdığınız insanlar, sizlerin Atatürkçülükle ve onun bu ülkeye getirdikleriyle uzaktan yakından bir alakanız olmadığını, gerçek Atatürkçülüğün ne olduğunu çok iyi teşhis ediyor.

Artık istemiyoruz, demokrasi dışı müdahaleleri, darbeleri, görüşünden dolayı fişlenen öğrencileri, fişlenme korkusuyla görüşlerini söylemekten korkar hale getirilen insanları, muhtıraları, kapatılan partileri....

Tek şey istiyoruz, o da demokrasi...

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !