Türkiye'de Niye Darbe Oluyor?

Türkiye’nin kendine has ve dünyada benzeri zor bulunur bir sistemi olduğunu hepimiz artık biliyoruz. Laiklik dünyada nasıl, Türkiye’de nasıl; demokratik anlayış dünyada nasıl, Türkiye’de nasıl; yargı dünyada nasıl, Türkiye’de nasıl? Bu sorular zincirine daha pek çok şey ekleyebilirsiniz. Tabi bu durumu özgünlük olarak görerek; “Türkiye’ye özgü” yaklaşımının da ne derece doğru bir yaklaşım olduğu tartışmaya açık. Ama korkarım ki bu özgünlük iddiası, adam akıllı bir sistemin,bu ülkede birilerinin çıkarlarına ters düşmesine uydurulan bir kılıftan başka bir şey de değil…

 

Bugün; internette haberleri okurken  İlker Başbuğ’un Genelkurmay Başkanı olma durumunu bir haber vesilesiyle hatırlayınca, baştaki sorular zincirine “dünyada askeriye nasıl, Türkiye’de nasıl?” diye bir soru eklemekten kendimi alamadım. Ne de olsa, her şeyin sorgulanabilir olduğu, herkesin görüşlerini açıkça ifade edebildiği demokratik bir hukuk devletiyiz ya, bunu sorgulamamdan herhalde birileri rahatsız olmayacaktır diye düşündüm. Umarım yanlış düşünmemişimdir.

 

Türkiye’de niye darbe oluyor? Niye siyasi akışa asker, hoşuna gitmediği zaman bir hiza vermek durumunda hissediyor kendini. Ve neden biz hala darbe korkusuyla yaşıyoruz.

 

Bu sorulara çeşitli cevaplar verebilmek mümkün. Örneğin, her tarafından delik deşik Anayasa’mızın ve kanunlarımızın buna uygun ortam hazırladığı önemli bir sebep olabilir. Ordu’ya rejimi koruma ve kollama gibi bir görev veren Anayasa’dan kaynaklandığı hakeza önemli bir gerekçe. Ama bana sanki bunları değiştirince de pratikte pek bir değişiklik olmayacakmış gibi geliyor. Bu yasayı değiştirmek de ; her resmi törende “acaba bugün ne söyleyecekler”, ya da siyaseten bir icraat yapılacağı zaman “acaba askeri rahatsız eder mi?”  gibi yersiz soruları engellemeyecek gibi geliyor bana. Zaten ülkeyi rahatsız eden de; askerin darbe yapıyor oluşundan ziyade; insanların darbe olması korkusuyla rahat rahat hareket edememe, konuşamama, düşünememe, siyaset yapamama durumu değil mi? 

 

Peki sorun nereden kaynaklanıyor? Türkiye’de niye darbe oluyor? Bana göre şundan darbe oluyor. Bu ülkede; milletin sandık başına giderek, “benim tarih ve millet vicdanında hesap vermekle mükellef  kıldığım iktidar budur!” diye belirlediği iktidara, kendi komutanlarını belirleme hakkını vermeyen sistemdir darbenin kaynağı! Mesele bundan ibaret… Kendi askerini, kendi komutanını belirleyemeyen iktidar, iktidar mıdır? Ya da muktedir midir? İşte şimdi yeniden Genelkurmay başkanı değişiyor. Eee, bekleyip duruyoruz; acaba hükümetle arası nasıl olacak, ne diyecek, nasıl bir yol izleyecek. Böyle bir sistem nereye kadar gider ki? Hele göreve gelen komutan da iktidarın karşıtı bir dünya görüşüne sahip olursa seyret artık manzarayı. Biri gaza basmak isterken, öbürü frene basıyor; bir öbürü oradan direksiyonu başka bir yere çeviriyor; böyle devlet düzeni mi olur?

 

Bizim sistemimiz; iktidarı geç, cumhurbaşkanı’na bile askeri hiyerarşiye müdahele ettirmiyor ki. Güya, Anayasa’ya göre başkomutan değil mi Cumhurbaşkanı?Bari o belirlesin kuvvet komutanlarını. Sözde değil özde laiklik isteyenler; niye sözde değil de özde başkomutan istemiyorlar? Bu kadar mı sloganik, bu kadar mı “sözde” olur bir Anayasa maddesi?

 

Dünyanın hangi gelişmiş ülkesinde böyle bir durum var? Bana, kendi komutanını belirleme yetkisi elinden alınmış bir süper güç iktidarı gösterin. Ama, öyle üçüncü sınıf dünya ülkelerinden değil, süper güç! Zaten dünyada süper güç olma iddiası olmayan bir ülke, neye yarar ki? İstediği kadar darbe olsun o ülkede, bana ne ki? Ama biz Türkiye’yiz, büyük bir tarihin mirasçısıyız. Biz kendimize yakışanı yapmakla mükellefiz. Elbette, bu düzene de  Türkiye’ye özgü diyenler çıkacaktır. Desinler, onlar çağdaşlığı sadece slogan haline getirerek çağdışı ne varsa yapmaya ve söylemeye devam etsinler.  Ama, benim itirazım var, ben Türkiye’yi hak ettiği yerde görmek isteyen bir genç olarak, gücüm yettiğince bunları yazacağım. Her ne kadar birileri rahatsız olsa da…

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !